چیزهای زیادی در مورد سنگ مرمریت که نمی دانستید!

بسیاری از سنگ مرمریت مشکی حاوی مواد معدنی دیگری هستند که معمولاً سیلیکات آهک یا منیزیا هستند. دیوپساید بسیار متداول است و ممکن است سفید یا سبز کم رنگ باشد. ترمولیت تیغه ای سفید و اکتینولیت سبز کم رنگ نیز وجود دارد.

فلدسپات موجود ممکن است یک نوع پتاسیم باشد اما بیشتر پلاژیوکلاز (غنی از سدیم تا غنی از کلسیم) مانند آلبیت، لابرادوریت یا آنورتیت است. اسکاپولیت، انواع مختلف گارنت، وزوویانیت، اسپینل، فورستریت، پریکلاز، بروسیت، تالک، زوئیزیت، ولاستونیت، کلریت، تورمالین، اپیدوت، کندرودیت، بیوتیت، تیتانیت و آپاتیت همگی کانی‌های جانبی ممکن هستند.

پیروتیت، اسفالریت و کالکوپیریت نیز ممکن است در مقادیر کم وجود داشته باشند.

این کانی ها ناخالصی های موجود در سنگ آهک اصلی را نشان می دهند که در طی دگرگونی واکنش نشان داده و ترکیبات جدیدی را تشکیل می دهند. آلومینا ترکیبی از خاک رس را نشان می دهد.

سیلیکات ها سیلیس خود را از کوارتز و خاک رس می گیرند. آهن از لیمونیت، هماتیت یا پیریت در سنگ رسوبی اولیه به دست آمد. در برخی موارد بستر اصلی رسوبات آهکی را می توان با نوارهای معدنی در سنگ مرمریت آباده ممتاز تشخیص داد. کانی های سیلیکات، در صورت وجود به مقدار قابل توجهی، ممکن است سنگ مرمر را رنگ کنند. به عنوان مثال، سبز در مورد پیروکسن ها و آمفیبول های سبز.

قهوه ای در گارنت و وزوویانیت؛ و زرد در اپیدوت، کندرودیت و تیتانیت. رنگ‌های سیاه و خاکستری ناشی از وجود فلس‌های ریز گرافیت است.

نوارهای سنگ کالک سیلیکات ممکن است با نوارهای سنگ مرمر متناوب شوند یا گره‌ها و تکه‌هایی را تشکیل دهند که گاهی جلوه‌های تزئینی جالبی را ایجاد می‌کنند، اما به‌دلیل تفاوت زیاد در سختی بین سیلیکات‌ها و کانی‌های کربناته، تکمیل این سنگ‌ها به‌ویژه دشوار است.

تغییر شکل فیزیکی و تجزیه شیمیایی بعدی سنگ مرمریت طوسی دگرگون اغلب باعث ایجاد انواع رنگی و متنوع می شود. تجزیه هماتیت، لیمونیت قهوه‌ای، تالک سبز کم‌رنگ و به‌ویژه سرپانتین سبز یا زرد حاصل از فوستریت و دیوپساید به دست می‌آید که مشخصه اوفیکالسیت‌ها یا عتیقه‌های ورد است.

حرکات زمین ممکن است سنگ ها را بشکند و شکاف هایی ایجاد کند که پس از آن با رگه های کلسیت پر می شود. به این ترتیب تیله های برشی زیبا یا رگه دار تولید می شوند. گاهی اوقات قطعات شکسته شده توسط جریان سنگ مرمریت هرسین تحت فشار نورد و گرد می شوند.

 

  • منابع:
    1. many things about marble
  • تبلیغات:
  1. اخذ نمایندگی آبلیمو 1 لیتری شیشه ای

  2. باربند وانتی که از لوله پلیکا ساخته شده است!

  3. فروشگاه فروش دستگاه صنعتی سبزی خردکن

  4. قیمت عمده سطل پلاستیکی در اصفهان