ضد یخ ماشین سیمان گازوئیل

اتومبیل با سوزاندن سوخت، انرژی لازم جهت حرکت خودرو را تولید می کند. دو سوم این انرژی به گرما تبدیل می شود که نیمی از آن از طریق اگزوز خارج شده و نیم دیگر درون محفظه موتور باقی می ماند. در صورتی که این گرما خارج نشود دمای موتور را تا حدی بالا می برد که اجزای فلزی داخل موتور ذوب شده از کار می افتد. جهت جلوگیری از این اتفاق، از مایع خنک کننده برای جذب گرمای موتور استفاده می شود. مایع خنک کننده، بر پایه آب ساخته شده و به همین دلیل در فصول سرد سال در معرض یخ زدگی می باشد. به همین منظور، از ضد یخ ماشین جهت جلوگیری از انجماد مایع خنک کننده در دما های پایین استفاده می گردد.

ضد یخ ماشین سیمان گازوئیل

ضد یخ ماشین

ضد یخ ماشین

جهت جلوگیری از یخ زدگی و یا افزایش نقطه جوش آب خودرو از ترکیب آب مقطر و نوعی الکل تحت عنوان ضد یخ استفاده می کنند، که با افزودن آن به رادیاتور خودرو، دمایی که خودرو بدون جوش آوردن می تواند به حرکت خود ادامه دهد را، افزایش می دهد. ضد یخ افزودنی بر پایه الکل است که رایج ترین آن اتیلن گلیکول می باشد، زیرا هم قیمت کمتری دارد و هم به نسبت مشخصی به آب اضافه می گردد و در رنگ های سبز، قرمز، آبی یا نارنجی به بازار عرضه می گردد. این در حالی ست که، پروپیلن گلیکول محصول جدیدی است که اخیرا وارد بازار شده و نسبت به اتیلن گلیکول گرانتر است ولی خطر کمتری دارد.

با توجه به فلزی بودن قطعات خودرو، آب خودرو در فصول سرد سال در معرض یخ زدگی می باشد که این امر می تواند موجب آسیب های جبران ناپذیری از جمله؛ ترک برداشتن دیواره بلوک سیلندر و ترکیدن رادیاتور در خودرو گردد. آب در صفر درجه سانتی گراد یخ می زند که مخلوطی از ۵۰٪ آب و ۵۰٪ ضد یخ در حدود ۳۷- سانتی‌گراد منجمد می شود که این یعنی، ضد یخ با پایین آوردن نقطه انجماد آب، مانع از یخ زدگی و انبساط آب درون رادیاتور می گردد.

همچنین، آب در 100 درجه سانتی گراد به جوش می آید که مخلوط ۵۰/۵۰ ضد یخ و آب، باعث می‌شود نقطه جوش آب به۲۴۰ الی ۲۷۰ سانتی‌گراد برسد. به بیانی ساده تر؛ ضدیخ در فصول گرم سال، موجب کم شدن رسوبات در داخل رادیاتور و افزایش نقطه جوش آب می شود و از این طریق مانع از جوش آوردن خودرو می گردد. ضد یخ مزایای دیگری، نظیر؛ جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی قطعات فلزی موتو، ممانعت از پوسیدگی قسمت‌های لاستیکی و پلاستیکی محفظه موتور و جلوگیری از الکترولیز مایع خنک‌کننده موتور، نیز دارد.

بهترین ضد یخ برای اتومبیل کدام است؟

تولید کنندگان ضد یخ برای تفکیک آنها از یکدیگر از رنگ های مختلف سبز، قرمز، آبی یا نارنجی استفاده کرده اند. اما متاسفانه در تعیین این رنگ ها از استاندارد مشخص و ثابتی پیروی نمی کنند. به همین خاطر توصیه می شود، هنگام خرید ضد یخ به هیچ عنوان بر حسب رنگ محصول مورد نظرتان را انتخاب نکنید. اطلاعات ضد یخ مناسب ماشین شما، در دفترچه راهنمای مالک کاملا قید شده و در صورتی که دفترچه راهنما ندارید و یا ماشین دست دوم خریداری کرده اید، می توانید از مشاورین نمایندگی خودرو خود راهنمایی بگیرید. همچنین، شما می توانید با مراجعه به فروشگاه های لوازم یدکی خودرو در مورد ضد یخ مناسب اتومبیلتان اطلاعات کسب کنید.

چه زمان ضد یخ را تعویض کنیم؟

به مرور زمان ضد یخ موجود در مایع خنک کننده اتومبیل خاصیت اسیدی و بار الکتریکی پیدا می کند، که به همین علت، حتی جریان ۰.۲۰ ولت هم موجب خوردگی اجزای فلزی داخل موتور می گردد. بنابراین قبل از الکترولیز ضد یخ باید آن را تعویض کرد. معمولا در دفترچه های راهنمای مالک بهترین زمان تعویض ضدیخ مشخص شده ولی در صورتی که به این دفترچه دسترسی ندارید، به شما توصیه می گردد، پس از طی کردن هر ۸۰ هزار کیلومتر، ضد یخ را بررسی کنید و میزان اسیدیته آن را بسنجید.

ضدیخ سیمان

ضدیخ سیمان بتن ریزی در هوای سرد مشکلات بسیاری دارد، که مانع انجام درست پروسه بتن ریزی می گردد. بطور مثال؛ در فصول سرد سال آب درون بتن یخ می زند و مانع از انجام عمل هیدراسیون می شودو به همین دلیل مقاومت و دوام بتن کاهش می یابد و به این ترتیب کل پروسه بتن ریزی با مشکل مواجه می گردد. همچنین، ممکن است در طولانی مدت بصورت ورقه ورقه شده و یا ترک بخورد که این موارد استحکام سازه را کاهش می دهد.

به منظور رفع این معضل، ماده شیمیایی تحت عنوان ضد یخ تولید شده تا در فصول سرد با افزودن آن به مخلوط بتن، نقطه انجماد آب را تا 30- درجه سانتی گراد کاهش داده و در عین حال دمای داخل بتن را افزایش دهد. ضد یخ با افزایش سرعت واکنش گرماده هیدراسیون، موجب بالا رفتن سرعت تولید گرما در بتن می شود و به همین خاطر، استفاده از ضد یخ نسبت به عمل آوری بتن با بخار، گرم کردن بتن و روش های دیگر، موجب صرفه جویی 10 الی 20 درصدی زمان و انرژی می گردد.

در صورتیکه از ضد یخ بتن به نسبت صحیح و در با رعایت زمان مصرف استفاده گردد، مزایای بسیار زیادی خواهد داشت، از جمله؛

  1. مقاومت در برابر یخ زدی و افزایش نقطه انجماد آب
  2. کاهش پس زدن در بتن های پاششی
  3. افزایش سرعت آماده سازی بتن و سفت شدن آن
  4. افزایش مقاومت اولیه و نهایی بتن
  5. کاهش مقدار گرد و خاک در پاشش بتن به روش خشک

قیمت ضد یخ سیمان

قیمت ضد یخ سیمان امروزه کارخانه ها و برندهای متنوع زیادی در سراسر ایران هستند که در انواع مختلف ضد یخ بتن تولید می کنند. ضدیخ ها به دو صورت ضد یخ بتن مایع بدون کلراید و ضد یخ ملا سیمان تولید و به بازار عرضه می گردد و با توجه به کیفیت، قابلیت و کارایی که دارد قیمت گذاری شده به فروش می رسد. قیمت ضد یخ بتن به عوامل مختلفی نظیر؛ افزایش قیمت مواد اولیه، افزایش نرخ ارز و غیره بستگی دارد و تحت تاثیر نوسانات بازار قیمت آن تغییر می کند.

امروزه فروش ضد یخ های بتن به ایران محدود نمی گردد و بیشتر تولید کنندگان بر صادرات این محصولات به خارج از کشور تمرکز یافته اند. جهت خریداری این محصولات می توانید با مراجعه به نمایندگی های فروش و یا از طریق سایت های معتبر و فروشگاه های اینترنتی اقدام فرمایید. همچنین می توانید با مشاورین و کارشناسان فروش جهت کسب اطلاعات کافی برای خرید محصول مورد نظرتان تماس حاصل فرمایید. یکی از دلایل افزایش قیمت ضد یخ بتن، وجود واسطه ها در فروش این محصولات می باشد، که فروشگاه های اینترنتی از طریق حذف واسطه ها محصولات را با قیمت کمتر به مصرف کنندگان عرضه می کنند.

ضدیخ گازوئیل

ضدیخ گازوئیل ضدیخ گازوئیل ماده ای سیال می باشد، که از ترکیب اتیلن گلایکول و مواد افزودنی دیگر بدست می آید و با ایجاد ممانعت در یخ زدگی آب در فصول سرد و جوش آوردن آن در فصول گرم موجب جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی قطعات آهنی و فلزی موتور اتومبیل می گردد. در اتومبیل های دیزلی به سبب سیستم ویژه سوخت رسانی در آنها، جهت جلوگیری از فرسودگی انژکتور از سوخت های سیال استفاده می گردد. سوخت های سیال همچون؛ گازوئیل، دارای مقادیر بالایی از پارافین می باشند که به دلیل بالا بودن نقطه ریزش این ماده و انجماد سریع آن در دماهای پایین، گازوئیل در فصول سرد سریعا در مخزن سوخت منجمد می گردد.

برای حل معضلات فوق الذکر، سیالاتی تحت عنوان ضد یخ گازوئیل تولید و روانه بازار شده است. این سیالات با داشتن حلال های آروماتیک، موجب کاهش نقطه ریزش پارافین شده و با افزودن حداکثر 4 درصد از این حلال ها به سوخت می توان مانع از یخ زدگی آن در زمستان و از کار افتادگی اتومبیل شد. طبق استاندارد جهانی، سوخت گازوئیل در فصل سرما و گرما با دو کیفیت متفاوت تولید و به بازار عرضه می گردد.

تفاوت این دو نوع سوخت در نقطه ریزش آنها می باشد. بطوریکه، گازوئیل مخصوص فصل گرما در دمای 3 الی 6 درجه سانتی گراد منجمد می گردد و گازوئین مخصوص فصل سرما بدون افزودنی تا 16 درجه سانتی گراد سیالیت خود را حفظ می کند و در صورت کاهش دمای هوا باید از ضد یخ استفاده کرد. به همین منظور توصیه می گردد، جهت جلوگیری از انجماد گازوئیل، از سوخت های مناسب هر فصل و با مقدار مناسب ضد یخ استفاده گردد.

ضدیخ ها به دو نوع بر پایه آلی و معدنی تقسیم می گردند، که در ادامه به اختصار به هریک از آنها می پردازیم:

ضدیخ بر پایه آلی: این نوع ضد یخ ها نسبت به انواع بر پایه معدنی طول عمر و دوام بی شماری دارند و به علت ساختار و مواد مخصوص موجود در فرمولاسیون آنها، دارای طول عمری قریب 3 سال می باشند.

ضد یخ بر پایه معدن: بیشترین و پرمصرف ترین نوع ضد یخ که در بازار عرضه می گردد، ضدیخ بر پایه مواد معدنی می باشد که نسبت به ضدیخ برپایه مواد آلی طول عمر کوتاهتری دارد و برای مدت زمان حدود یک سال کاربرد دارد.

ضد یخ بشکه ای

ضد یخ بشکه ای ضدیخ مرغوب و با کیفیت دارای خصوصیات ظاهری مشخصی می باشد و مواد تشکیل دهنده آن به میزان معینی با یکدیگر ترکیب شده است. ضد یخ باید از پایداری و دوام خوبی برخوردار بوده و کمترین میزان سمیت را داشته باشد تا به لاستیک ها آسیب نرسانده و موجب افزایش کیفیت آب رادیاتور اتومبیل گردد. انواع ضد یخ ها در کیفیت، رنگ و نوع با تاییدیه آزمایشگاه استاندارد و خط کنترل کیفیت تولید می شوند.

امروزه برند های مختلفی، جهت تولید مرغوب ترین ضد یخ ها با یکدیگر در حال رقابت هستند و از طریق نمایندگی ها و مراکز فروش که در سطح شهرها و استان ها قرار دارند این محصولات را در حجم های مختلفی بصورت خرده فروشی و عمده و بشکه ای در بازار پخش و به تمام نقاط کشور از طریق باربری ارسال می کنند. امروزه می توان انواع مختلفی از ضد یخ ها، نظیر؛ ضد یخ مخصوص خودرو های سبک و سنگین، ماشین آلات راهسازی، کشاورزی، چیلرهای تهویه، فری کولینگ، مخازن سرمایشی، دستگاه های خنک کننده و رادیاتور های سبک سنگین را از مراکز خرید و فروش لوازم خودرو در سطح شهر و یا از سایت های معتبر به صورت اینترنتی، خریداری نمایید.

ضدیخ شوفاژ

ضدیخ شوفاژ پکیج ها در فصول سرد سال عملکرد متفاوتی نسبت به سایر فصول دارند.چرا، مسئول تامین آب گرم هم برای شوفاژ و هم رادیاتور هستند. عملکرد شوفاژ چنین طراحی شده که با باز کردن شیر آب، سنسور سنسور برقی موقتا مدار رادیاتور را قطع می کند و مجددا با بسته شدن شیر آب سنسور برقی مدار رادیاتور راه می افتد و به این ترتیب همیشه آب گرم دردسترس است. این در حالی است که اگر به مدت طولانی از پکیج استفاده نکنیم، بخصوص اگر پکیج بیرون از منزل نصب شده باشد، لوله ها دچار یخ زدگی می شوند و این امر به لوله ها آسیب می رساند. به منظور، جلوگیری از یخ زدگی لوله های پکیج در زمستان ضد یخ مخصوص رادیاتور را به پکیج تزریق می کنند که عملکرد این محصول با توجه به نوع پکیج که دیجیتال است یا آنالوگ متفاوت می باشد.

با پکیج یخ زده چه کنیم؟

در مورد پکیج های یخ زده مهمترین مرحله یافتن لوله یخ زده می باشد که معمولا این لوله ها بر اثر یخ زدگی آب، افزایش حجم خواهند داشت. شما می توانید پس از اطمینان از عدم شکستگی یا ترکیدگی لوله، با کمک سشوار و یا حوله گرم آب یخ زده در این قسمت از لوله را ذوب کنید. همچنین، می توانید از بخاری نیز برای گرم کردن هوای اطراف لوله استفاده نمایید تا به آرامی لوله ها گرم شده و یخ آنها ذوب گردند.

ضدیخ شیشه شور

ضدیخ شیشه شور وجود لکه ها و آلودگی بر روی شیشه اتومبیل ها موجب تضعیف دید راننده و کاهش عملکرد وی در رانندگی می گردد. به همین منظور توصیه می شود جهت تمیز کردن شیشه های اتومبیل، به جای آب از شیشه شورها در مخزن اتومبیل استفاده گردد. ضدیخ شیشه شورها یکی از محصولات کاربردی برای اتومبیل می باشد که در انواع مختلف و برند های متفاوت تولید می گردد. این شیشه شورها در برابر کاهش دما بسیار مقاوم بوده و در دماهای پایینتر از 30- درجه سانتی گراد نیز یخ نمی زند و به حالت محلول و مایع باقی می ماند.

شیشه شور ضد یخ دارای قدرت تمیز کنندگی بالایی است و اثر لکه‌ها و آلودگی‌هایی، همچون؛ نمک، روغن، املاحی که در فصل زمستان ایجاد می‌شود و اثر حشرات را به طور کامل از بین می‌برد. همچنین این محصول، از شیشه اتومبیل محافظت می کند و موجب افزایش طول عمر آن می گردد. این شیشه شورها در کیفیت های متفاوتی تولید و به بازار عرضه می گردد و از خشک شدن و ترک برداشتن تیغه های برف پاک کن جلوگیری می کند.